Những Bài Văn Hay Nhất Thế Giới

Rate this post

Më tej, me tema të mira ese, ky artikull u prezantohet më së miri lexuesve Esetë më të mira në botë Përshkrimet e studentëve prekën zemrat e njerëzve.

Ndoshta ju jeni të interesuar

Po shikoni: Esetë më të mira në botë

Në shtëpi, nëna është përgjegjëse për punët e shtëpisë. Mamaja më bënte punë të lehta si fshirja e shtëpisë, palosja e rrobave etj.. Dhe babai më ndihmonte të laja rrobat, të pastroja shtëpinë, ndonjëherë mamaja blinte lule për t’i vendosur në dhomën e ndenjjes për ta bërë shtëpinë të bukur. Sa herë që vijnë mysafirë, nëna ime gjithmonë i mirëpret mysafirët, u ofron një pjatë frutash dhe ujë të freskët. Në mëngjes, nëna është ajo që zgjohet herët për të përgatitur mëngjesin për të gjithë familjen, në mënyrë që dy vëllezërit të shkojnë në shkollë në kohë…

Esetë më të mira në botë që përshkruajnë nënat

Në familje, sepse jam fëmija më i vogël, të gjithë më duan shumë, por nëna ime është ajo që më është më afër dhe kujdeset më shumë për mua.

Këtë vit, nëna ime është pothuajse dyzet e një vjeç. Me një trup të hollë dhe të hollë, ajo e ka guximin nënën e saj me bukurinë e një nëne të butë, dhe flokët e saj të zinj të lëmuar e të gjatë deri në bel, i lidh mjeshtërisht nëna e saj kur del jashtë. Sytë e zinj të nënës më shikojnë gjithmonë me sy të dashur dhe të mbyllur. Fytyra e nënës është ovale me lëkurë të bardhë.

Buzët e holla të kuqe të shtrira nën hundën e lartë delikate e bëjnë atë më të bukur për t’u parë. Kur buzëqesh, shikon nënën e saj të freskët si një lule, trëndafili sapo ka çelur herët në mëngjes. Duart e rrumbullakëta e të bardha të nënës më kanë ngritur dhe udhëhequr që kur kam lindur. Zëri i saj është plot frymëzim, herë i qetë si një ninullë, herë gumëzhin si bilbil në mëngjes. Nëna ime qep dhe qëndis shumë mirë, sidomos në Ao Dai, zakonisht vesh rroba të rregullta çdo ditë, kur shkon në shkollë, vesh ao dai që edhe vetë i qep për t’u dukur shumë simpatike dhe luksoze.

Në shtëpi, nëna është përgjegjëse për punët e shtëpisë. Mamaja më bënte punë të lehta si fshirja e shtëpisë, palosja e rrobave etj.. Dhe babai më ndihmonte të laja rrobat, të pastroja shtëpinë, ndonjëherë mamaja blinte lule për t’i vendosur në dhomën e ndenjjes për ta bërë shtëpinë të bukur. Sa herë që vijnë mysafirë, nëna ime gjithmonë i mirëpret mysafirët, u ofron një pjatë frutash dhe ujë të freskët. Në mëngjes, nëna është ajo që zgjohet herët për të përgatitur mëngjesin për të gjithë familjen, në mënyrë që dy vëllezërit të shkojnë së bashku në shkollë në kohë.

Kur isha i sëmurë, nëna ime duhej të rrinte gjithë natën zgjuar për t’u kujdesur për mua. Në mbrëmje, nëna ime shpesh shpenzon rreth tridhjetë minuta për të më mbajtur leksione, pastaj ulet për të vlerësuar letrat, për të përgatitur plane mësimore për klasën e nesërme në shkollë… Është shumë e sjellshme dhe e butë, kur shkon në klasë, ajo orët Nxënësit janë si fëmijët e tyre, gjithashtu të mentoruar me dashuri, kështu që mamaja është e dashur nga shumë studentë. Kur bëja një gabim, nëna ime vetëm më kujtonte, nuk më qortonte dhe nuk më godiste kurrë.

Nëna ime është e çmuar, e dua gjithmonë dhe jam krenare që jam fëmija i saj. Sa herë që më përqafon nëna ime, e shtrirë në krahë, ndihem shumë ngrohtë. Në zemrën time, nëna është gjithçka, ajo është zana më e mrekullueshme në jetën time… Shpresoj që të rritem shpejt që ta ndihmoj më pak. Unë premtoj të studioj fort dhe të përpiqem të studioj mirë për t’i shpaguar nënës sime dhe mësuesve që më mësuan dhe më rritën për të qenë një person i mirë. Mami, të dua shumë! (Mbaroi)

Mësimi 2 – Përshkrimi më i mirë i nënës në botë:

Tham Khảo Thêm:  7 điện thoại dưới 10 triệu cấu hình cao cấp đáng mua nhất 2022

Ndoshta kur kanë qenë të vegjël, të gjithë kanë dëgjuar një ninullë, apo një poezi: “Sado vjeç të jesh, prapë je fëmija i nënës. Iku, ende nën barkun e nënës”. Dhe në këtë ese, unë do të tregoj për nënën time të mrekullueshme – një nënë që i do gjithmonë fëmijët e saj gjatë gjithë jetës së saj.

Nëna ime është mbi tridhjetë vjeç këtë vit, lëkura e saj nuk është më e bardhë, por e errët për shkak të punës së saj të palodhur duke u kujdesur për ne. Nëna kishte flokë të gjata të zeza që i uleshin deri në shpinë dhe i lidhte gjithmonë bukur në topuz. Dhëmbët janë të barabartë, të bardhë dhe me shkëlqim dhe gjithmonë buzëqeshin kur diçka e bën atë të lumtur. Nëna ime nuk është shumë e gjatë, pak e hollë, ecja e saj është shumë e shkathët.

Mami është gjithmonë e zënë me çdo punë që është të shkojë në treg, punët e shtëpisë, të shkojë në punë…por ajo kurrë nuk ankohet se është e vështirë apo e lodhur. Ndonëse është e zënë, ajo sërish u jep kohë fëmijëve të saj. Mamaja më mësoi të studioja, më mësoi të bëja punët e shtëpisë, më mësoi të bëja vetëm gjërat më të vogla, më tha të mësoja të bëja kujdes nga punët e vogla e tutje, pastaj gjërat më të mëdha mund të bëhen më vonë, bëj mirë. I mbaj mend gjithmonë këshillat e nënës sime dhe përpiqem të bëj mirë.

E mbaj mend akoma ditën kur hyra në klasën e parë, mamaja më çoi në shkollë, para asaj dite më çonte në shkollë, natën më inkurajonte dhe më inkurajonte që në ditët e para të shkollës të mos habitesha. Pastaj, kur mësova se shkruaja me dorën e majtë, mamaja ime praktikonte me këmbëngulje shkrimin me dorën e djathtë çdo ditë për mua. Nëna ime më mbajti dorën dhe më zbuti çdo fjalë, i dha formë çdo goditjeje në mënyrë që tani të mund të shkoj në provimin e të shkruarit të pastër të shkollës dhe të fitoj çmimin, gjithçka falë saj.

Më kujtohet një herë kur isha ende i ri, atë ditë mësimet shkuan në shtëpi herët. Po prisja nënën time te porta e shkollës, kur një shoqe pranë shtëpisë sime më kërkoi të shkoja në këmbë për në shtëpi, sepse shkolla nuk ishte shumë larg shtëpisë. Si zakonisht, në fund të shkollës, nëna ime erdhi të më merrte dhe pa që të gjitha klasat ishin kthyer.

Mami me nxitim e pyeti rojen e sigurisë nëse shihte ndonjë fëmijë që prisnin te porta e shkollës, por roja i tha se nuk kishte. Mami u kap nga paniku për të më gjetur, thirri babin për të parë nëse do të më merrte, por ai ishte ende duke punuar. Eshtë e panevojshme të thuhet se sa e shqetësuar ishte nëna ime. Mami shikoi rrugët ku më nxirrte, por nuk e gjente. Vetëm kur babai erdhi nga puna, më pa në shtëpi dhe thirri nënën time. Mami erdhi në shtëpi e lodhur. Në këtë pikë, unë ende nuk e di se çfarë historie kam shkaktuar, kështu që jam ende i qetë. Pastaj më goditi nëna ime, kjo është hera e parë që më goditi, unë qava dhe qau edhe ajo.

Unë isha shumë i vogël, kështu që nuk dija asgjë, por fajësoja nënën time që më rrihte. Më vonë, kur u rrita pak, mësova se nëna ime më rrihte vetëm sepse ishte shumë e shqetësuar për mua, më rrihte se nuk e dëgjoja. Edhe sot e kësaj dite nuk e harroj dot kohën kur u rrah nga nëna ime. Mami! Më vjen keq. Në atë kohë nuk kuptoja t’i kërkoja falje nënës sime.

Mësuesi im tha: “Nga të gjitha mrekullitë, zemra e nënës është më e madhja”. Do të përpiqem të studioj mirë në mënyrë që mami t’i buzëqeshë gjithmonë. Mami! Unë e dua mamanë.

Mësimi 3 – Esetë më të mira të nënës në botë:

Unë e dua më së shumti është nëna në zemrën time, ajo është gjithmonë nëna më e sjellshme dhe imazhi më i bukur. “Nëna” është një tingull i thjeshtë por plot dashuri të pakufishme si teksti i këngës: “Zemra e nënës është e madhe si një det i qetë, dashuria e nënës është e ëmbël si një përrua i butë”.

Tham Khảo Thêm:  Bình gas 12kg nặng bao nhiêu là CHUẨN, ĐỦ CÂN?

Nëna ime është 42 vjeç këtë vit. Nëna ime është personi më i mrekullueshëm. Nënë e bukur si një zanë në përralla. Flokët e saj të gjatë e të shndritshëm ia vinin në fund të shpinës. Duart e nënës nuk janë të bukura, është kallo sikur regjistron mundimet e nënës ndër vite që e kanë rritur fëmijën e saj të bëhet njeri. Mami lan flokët me karkalec, kështu që flokët e saj janë të lëmuar dhe të lëmuar. Nëna ime ka një fytyrë të bukur si hëna e plotë. Kur mami buzëqesh, dhëmbët e saj të bardhë duken kaq të bukur!

Nëna është edhe e butë edhe e guximshme. Kur u ktheva në shtëpi nga puna, nëna ime shkoi në kuzhinë për të gatuar për të gjithë familjen. Natën, nëna ime më mësoi të studioja, të pastroja shtëpinë dhe më pas të shkoja në shtrat. Në netët e ftohta të dimrit, nëna ime zgjohet në mes të natës për të më mbuluar me një batanije… Në zemrën time ajo është gjithçka, ajo është zana më e mrekullueshme në jetën time. Një herë kur isha i sëmurë, mamaja më çoi në spitalin e rrethit.

Nëna ime mori një pushim nga mësimi për t’u kujdesur për mua, sepse babai im ishte i zënë me punë, ushqim, rroba, larje dhe nëna ime duhej të punonte me turne. Kur u ktheva në shtëpi, u ndjeva mirë, kështu që nëna ime një ditë shkoi të jepte mësim, në mesditë u kujdes për mua, duart e saj ishin të tendosura butësisht dhe duke i përkëdhelur me kujdes. Në atë kohë, sytë e nënës së saj ishin mbushur me keqardhje, por goja e saj ende buzëqeshte dhe më tregoi këtë dhe atë histori që të shërohesha shpejt nga sëmundja. Kur isha i sëmurë, mamaja më rrinte pranë mëngjes e natë, e përkushtuar për t’u shqetësuar, duke rregulluar të gjitha punët brenda dhe jashtë. Mami gjithashtu nuk harron të gatuajë ushqime të shijshme.

Nëna ime më këshillonte për shumë gjëra, zëri i saj ishte gjithmonë i butë dhe i dashur. Skena e natës vonë ku nëna ime u ul duke përgatitur çdo faqe të planit të mësimit, për t’u përgatitur për klasën e nesërme, e shikoi dhe i vinte shumë keq për të. Një ditë, pashë nënën time të shtrirë në një karrige me një foto të të menduarit, shumë larg. Në atë kohë, unë nxitova në krahun e nënës sime. Mami më përqafoi në krahët e saj, me dashuri. Zemra e nënës është më e madhe se deti i gjerë dhe lumenjtë e gjatë. Papritur m’u kujtua poezia: “Kush mendon se palloi i nënës është i barabartë me të voglin Në fakt, palloi i nënës është edhe më i madh”. Të shoh nënën time është shumë krenare dhe e lumtur sepse kam një nënë. Mami, nuk jam ende mirë. Unë premtoj të studioj mirë që ju të kënaqeni.

5 esetë më të mira të nënave në botë plot emocione

Mësimi 4 – Literatura më e mirë në botë për përshkrimin e nënës:

Në familjen time të gjithë më duan në maksimum, por nëna ime është ajo që më është afër dhe kujdeset më shumë për mua. Këtë vit, nëna ime është dyzet vjeç. Me një trup të hollë dhe të hollë, ajo ka rritur bukurinë luksoze të një nëne të butë. Flokët e saj të gjatë e të zinj të mëndafshtë i kishte lidhur mjeshtërisht nëna e saj. Sytë e zinj të nënës më shikojnë gjithmonë me sy të dashur. Fytyra e nënës është ovale me lëkurë të bardhë.

Buzët rozë nën hundën e lartë delikate janë më të bukura për t’u parë. Kur ajo buzëqesh, duket e freskët si një trëndafil që sapo ka lulëzuar në mëngjes. Nenes sime i ka duart e nxira dhe gishtat e holle e te holle sepse i duhet te punoje shume per ta rritur dhe drejtuar qe sapo ka lindur, punon fermere por qep dhe qendis shume mire. Sidomos ajo qep rroba që duken shumë simpatike dhe luksoze.Në shtëpi është ajo që kryen punët e shtëpisë. Nëna ime më mësoi punë të lehta si fshirja, palosja e rrobave, etj. Dhe babai e ndihmonte nënën time të lante rrobat dhe të pastronte shtëpinë.

Tham Khảo Thêm:  Rất Hay: Cách Tháo Rèm Cửa Để Giặt Đơn Giản Nhanh Chóng

Ndonjëherë, nëna ime blen lule për t’i ekspozuar në dhomën e ndenjjes për të zbukuruar shtëpinë. Sa herë vjen një mysafir, nëna ime gjithmonë i mirëpret mysafirët, duke u ofruar atyre një pjatë me fruta dhe ujë të freskët. Mami ngrihej gjithmonë herët për të përgatitur mëngjesin për të gjithë familjen, në mënyrë që të dy vëllezërit të shkonin në shkollë në kohë, kur unë isha i sëmurë, mamaja ime duhej të rrinte gjithë natën zgjuar për t’u kujdesur për mua. Nëna ime është kujdesur për ilaçet që unë t’i marr në kohë. Mami gatuan qull dhe më ushqen lugë për lugë. Megjithëse puna në fermë është e zënë, në mbrëmje, nëna ime zakonisht shpenzon rreth tridhjetë minuta për të më dhënë leksione.

Pastaj mami përgatit gjërat për t’u zgjuar herët në mëngjes për t’u kujdesur për familjen.Ajo është shumë e sjellshme dhe e butë. Mami nuk më qortoi kurrë. Sa herë që bëja një gabim, nëna ime me butësi më kujtonte ta korrigjoja. Kjo është për shkak se nëna ime në heshtje dhe në heshtje më mësoi gjëra të mira që unë e respektoj aq shumë. Kjo është nëna ime.

Mami, të dua shumë! Sa herë më përqafoj nëna ime në krahët e saj të ngrohtë, ndihem shumë e lumtur sepse të kam ty.Mami! Me një nënë ndihem e lumtur. Me një nënë ndihem ngrohtë. Në zemrën time, ti je gjithçka, je zana më e mirë në jetën time. Unë të dua gjithmonë dhe jam krenare që jam fëmija yt.

Zemra e mamit është aq e madhe sa oqeani për mua dhe e kuptoj që askush nuk më do më shumë se ty. Oh, nëna ime e dashur! Të dua më shumë se çdo gjë në këtë botë, sepse ti je nëna ime. “Shko në të gjithë botën, askush më i mirë sa ajo…” Shpresoj që të rritem shpejt që të mund ta ndihmoj nënën time më pak. Premtoj të studioj fort dhe të përpiqem të studioj mirë për të shpërblyer mirësinë e lindjes dhe rritjes time për të qenë një person i mirë, mami.

Mësimi 5 – Përshkrimi më i mirë i shkurtër i nënës sime në botë:

Në familjen time, personi që dua dhe respektoj më shumë është nëna ime. Këtë vit, nëna ime është tre dhe gjashtë vjeç. Figurë e hollë. Flokët e saj të gjatë janë të lëmuar dhe me shkëlqim, fytyra e saj është ovale, sytë e saj janë të shndritshëm si një pishtar, që e ndjekin çdo hap. Buzët e nënës janë të kuqe të ndezura, gjithmonë të ngulitura me buzëqeshje të ndritshme.

Lëkura e nënës është e bardhë si një shtresë pudre.Nëna vishet shumë thjesht por nxjerr elegancë.Çdo ditë përveç mësimit në shkollë dhe pjesëmarrjes në aktivitetet e korporatës, nëna duhet të shqetësohet edhe.Përkujdesja për familjen.

Në mbrëmje, edhe pse isha i zënë me përgatitjen e mësimeve, mamaja ime ende gjente kohë për të më dhënë leksione. Kur isha i sëmurë, falë kujdesit të mamasë, shërohesha shpejt për të shkuar në shkollë, nëna ime duhej të ngrihej herët çdo ditë për t’u kujdesur për mëngjesin e familjes. Puna është shumë e ngarkuar, por mami është gjithmonë shumë e lumtur.

Nëna nuk është vetëm një nënë e butë dhe e guximshme, por është edhe motra dhe shoqja ime në kohë gëzimi dhe pikëllimi. Me një nënë ndihem ngrohtë. Unë kam shumë respekt për nënën time, ajo meriton të jetë personi “e mirë në shkollë, duke bërë punët e shtëpisë” që shkolla i ka dhënë titullin në punën e saj.

Unë e dua shumë nënën time. Do të përpiqem të studioj mirë për të merituar lindjen dhe rritjen e nënës sime.

Si do t’i vlerësonit këto ese që përshkruajnë nënat? Ju lutemi lini një koment për të mbështetur autorin dhe fëmijët.

Burimi: https://nhaxinhplaza.vn
Kategoria: FAQ

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những Bài Văn Hay Nhất Thế Giới . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Còn Bao Nhiêu Ngày Nữa Đến Noel 2023? Đếm Ngược Lễ Hội Giáng Sinh

Bạn có từng tự hỏi rằng còn bao nhiêu ngày nữa đến Noel 2023? Ngày đặc biệt ấy đã gắn liền với niềm vui, ấm áp gia…

Đặc điểm, Ý nghĩa, Cách trồng và chăm sóc

Hoa đồng tiền với vẻ đẹp tuyệt vời và ý nghĩa sâu sắc, trở thành món quà tuyệt hảo để tặng cho người thân, bạn bè và…

41+ Mẫu nhà vệ sinh hiện đại bậc nhất 2023

Bạn đang lên ý tưởng xây dựng nhà vệ sinh hiện đại, thay đổi kết cấu phòng tắm nhỏ trở nên đẹp sang trọng và tinh tế…

5 Cách Thông Tắc Vệ Sinh Bồn Cầu Bị Nghẹt NHANH NHẤT, HIỆU QUẢ

Đây là cách thông nhà vệ sinh bị tắc, chữa tắc bồn cầu khá hiệu quả, phù hợp cho các trường hợp bị tắc bồn cầu nhẹ….

Cách diệt mối tận gốc tại nhà hiệu quả. Top thuốc diệt mối an toàn

1. Mối xuất hiện ở đâu? Mối thích gỗ, vì trong gỗ có Cellulose – chất dinh dưỡng cần thiết cho sự sống của chúng. Do đó,…

Tất tần tật về cây hương thảo: Đặc điểm, ý nghĩa và công dụng

1. Giới thiệu về cây hương thảo Cây hương thảo Rosemary – chính xác là một loại thảo mộc thuộc họ bạc hà. Điều thú vị là…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *