Cách làm tào phớ bằng bột rau câu đơn giản ngay tại nhà

Rate this post

Jo të gjithë e dinë se si të bëjnë tofu me pluhur pelte. Nëse jeni të interesuar, gjeni më shumë detaje në artikullin më poshtë.

Tofu është ushqimi i preferuar i shumë njerëzve, veçanërisht në ditët e verës, ky do të jetë një pije freskuese e veçantë për të kënaqur shijet e të gjithëve. Tofu ka një shije të ëmbël, të lehtë për t’u ngrënë dhe tërheqëse, ndaj është e dashur dhe e zgjedhur nga shumë njerëz.

Ndoshta ju jeni të interesuar

Tofu përzihet me ujë me sheqer, duke shtuar pak akull për ta bërë të lehtë për t’u ngrënë. Kjo pjatë është gjithashtu e lehtë për t’u përgatitur në shtëpi me një recetë të thjeshtë. Nëse jeni duke kërkuar për një pjatë freskuese, mund t’i referoheni recetës së detajuar të recetës tofu të shpërndarë nga Blog i JAMJA më poshtë.

Me këto udhëzime specifike, patjetër do t’ju ndihmojë të keni pjata të shijshme që do të kënaqin shijet e anëtarëve të familjes. Regjistroni dhe përpunoni shpejt së bashku!

Tofu me ujë sheqeri – një pjatë e njohur vietnameze tofu

Si të bëni tofu me pluhur pelte-1

Tofu njihet edhe si tofu. Ky është një rostiçeri fshatar, i njohur dhe i dashur jo vetëm në Vietnam, por edhe në shumë rajone të tjera në Azi. Për shembull, në Kinë, ka provinca dhe qytete që e duan shumë pho-në, saqë ende mund të hanë oriz. Tofu është i famshëm për faktin se është një pjatë e freskët, e cila ftoh mirë trupin, ndaj është shumë i përshtatshëm për ditët e nxehta të verës. Përbërësi kryesor për të bërë tofu është soja, kështu që tofu do të ketë një aromë pak të dobët, tipike për fasulet. Shija që nuk duket tërheqëse, por i bën shumë njerëz të zhyten me pasion në të.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-2

Pak njerëz e dinë se nga dhe kur vjen origjina e tofu. Vetëm disa dokumente tregojnë se, në Vietnam, tao pho filloi në fshatin An Phu, i cili tani është reparti Nghia Do, rrethi Cau Giay. Duke përjetuar një histori të gjatë dhe një kohë të gjatë, profesioni i bërjes së tofus ruhet edhe sot e kësaj dite. Ky profesion tradicional është bërë profesioni kryesor i njerëzve këtu. Jo vetëm në Hanoi është popullarizuar profesioni i prodhimit dhe shitjes së tofus, por është përhapur edhe në të gjitha provincat dhe qytetet në të gjithë vendin. Të tre rajonet e Veriut, Qendrore dhe Jugore kanë mënyrën e tyre të gatimit të tofu-s. Tofu është i larmishëm me shumë shije të ndryshme.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-3

Nëse jeni një hanoian origjinal ose keni jetuar në Hanoi për një kohë të gjatë, ndoshta nuk jeni të panjohur për barrën e tofu-s që motrat vënë mbi supe duke ecur nëpër rrugë. Edhe turistët që vijnë këtu nuk e kanë të vështirë të hasin një barrë tofu me thirrjen e pagabueshme: “Kush është tofu këtu”. Sidomos në ditët e nxehta të verës, frekuenca e aktiviteteve të barrës tofu rritet gradualisht. Ngarkesat tofu u përmirësuan me biçikleta që e bënë më të lehtë lëvizjen. Përpiquni të vini re, shitës të tillë shpesh ecin ngadalë, zhurma e reklamave jehon në të gjithë rrugën, kështu që nuk është e vështirë të dallosh. Shitësit tofu shpesh kanë rrugën e tyre, duke filluar nga korsia në rrugicë, kështu që një ditë mund të hasni të njëjtin shitës tofu.

Tham Khảo Thêm:  Rất Hay: Top 10 Các loại hạt hữu cơ tốt nhất cho bé ăn dặm

Si të bëni tofu me pluhur pelte-4

Nëse doni të hani, thjesht shkoni në rrugë, prisni pak dhe aty do të kalojë një autobus. Nga dora e shitësit, ju mund të merrni menjëherë një tas tofu të ftohtë me një copë tofu të butë dhe të bardhë, kur e vendosni në gojë, mund të ndjeni menjëherë shijen e ftohtë dhe mishore të sojës dhe ujin e ëmbël dhe aromatik të sheqerit. pak aromë jasemini. Cao Pho është mjaft i lirë, i përshtatshëm për buxhetin. Me vetëm 10,000 VND, ju keni një tas të madh me tofu tradicionale, që ndihmon për të harruar nxehtësinë e verës. Është gjithashtu për shkak të çmimit të lirë dhe shijes së shijshme që barra e tofu është e rrethuar nga shumë studentë, veçanërisht gjatë kohës së shkollës. Tofu mund të hahet gjatë gjithë vitit. Në verë, shtoni pak akull të freskët të grimcuar në tas për të ndihmuar në ftohjen e trupit të shpejtë. Dhe në dimër, prisni për kamionët e hershëm tofu, tufat e nxehta ende pinë duhan me ujë të ngrohtë me sheqer, ngrohtësia nga tasi do të ngrohë duart e ngrira. Shija e pjatës tofu mbetet thellë te njerëzit e Hanoi.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-5

Në disa rajone të tjera është edhe me gjellën tofu, por quhet me një emër tjetër, që është fasulja e luleve. Duke dëgjuar emrin ka parë aromën aromatik të jaseminit këtu. E quajtur kështu sepse fasulet në tofu janë të buta dhe të lëmuara, pothuajse si fasulet e reja. Kur shtoni ujë me sheqer jasemini, darkuesit do të befasohen nga shija freskuese e pjatës me bazë fasule. Në rajonin qendror, njerëzit e quajnë tofu tofu. E përdorur me një emër krejtësisht të ndryshëm, kjo pjatë tofu ka gjithashtu disa ndryshime në krahasim me tofu të Hanoians. Nga mënyra e shijimit deri tek shija janë modifikuar në shumë pjesë. Tofu e bardhë e butë në rajonin Qendror është zakonisht më e lëngshme, uji me sheqer ka pak xhenxhefil të grirë, kështu që shija nuk do të jetë aq e ëmbël sa Hanoi origjinal. Në kryeqytetin e lashtë të Hue, njerëzit nuk e mbushin tofu me sheqer, por në vend të kësaj shtojnë sheqer në shijen e ngrënësit.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-6

Nga rajoni qendror, ne shkojmë më thellë në Jug. Përfaqësuesi i pjatës tofu është Saigon. Tofu këtu njihet edhe si tofu. Ndryshe nga tofu veriore dhe tofu qendrore, tofu jugor është më i dendur. Kur hani, mund të ndjeni shijen e qumështit të kokosit, ta hani të nxehtë me ujë me sheqer, shtoni një fetë xhenxhefil aromatik. Në Saigon, shijimi i tofu-së është gjithashtu shumë i veçantë dhe ka shumë mënyra të ndryshme, si p.sh. njomja e tij me akull ose ujë të yndyrshëm kokosi. Tofu mund të shërbehet edhe me perla të zeza të përtypura, pelte krokante, fara të buta zambak uji me longan dhe kokos të tharë.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-7

Jo vetëm që Vietnami përdoret gjerësisht tofu, por edhe vende të tjera aziatike. Në Tajvan, tofu shërbehet edhe me kokrra të yndyrshme si kikirikë ose fasule, gështenja. Në Hong Kong, tofu nuk shitet vetëm në dyqane, por edhe në supermarkete dhe është një ëmbëlsirë e preferuar me reçel dhe qumësht kokosi. Në Malajzi dhe Singapor, ekziston një mënyrë e ngjashme për të shijuar tofu, gjithashtu pho hahet me ujë me sheqer, ndonjëherë me fara xhinko të shtuara. Por të gjithë kanë ende të njëjtën recetë: përbërësit kryesorë janë soja e bluar për qumësht dhe uji me sheqer të holluar me xhenxhefil ose lule jasemini. Të gjitha krijojnë një listë të pjatave të ndryshme tofu që befasojnë të gjithë.

Tham Khảo Thêm:  Thủ tục xin cấp giấy xác nhận đi đường tại ủy ban nhân dân xã phường

Si të bëni tofu me pluhur pelte-8

Një pjatë e thjeshtë, popullore me një prekje fshatare për popullin vietnamez. Përmes shumë stinëve, gjatë shumë brezave, tofu ka pushtuar ende njerëz të panumërt. Në vend që të shkoni në një dyqan për të blerë tofu, mund ta bëni edhe në shtëpi. Le të zbulojmë recetën si të bëni tofu me pluhur pelte E thjeshtë por ruan ende shijen e shijshme origjinale.

Si të bëni tofu me pluhur pelte-10

Si të bëni tofu me pelte të shijshme si receta tradicionale

Vera është koha kur çaji dhe ëmbëlsirat ftohëse janë më të njohurat. Mund të përmendet se tasi i shumë pho-së është i butë dhe i freskët, dhe uji i ëmbël dhe i shijshëm me sheqer nga karrocat e shitjes në rrugë. Në vend që të shkoni në një dyqan, ju mund të bëni tofu menjëherë në shtëpi. Si të bëni tofu me pluhur pelte fare e thjeshtë, ju duhet vetëm pak kohë për të pasur një tas të shijshëm dhe higjienik me tofu.

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte-1

Përbërësit për tofu

  • Soje: 150 g
  • Pluhur pelte: 10 g
  • Gjethet ngjitëse: 3 deri në 4 gjethe
  • Xhenxhefil: 1 degë e vogël
  • Sheqer i bardhe
  • Jasemini i freskët

Hajde, le të fillojmë të bëjmë tofu me BLOG-in e JAMJA-s tani.

Hapat për të bërë tofu nga pluhur pelte

Hapi 1:

Soja duhet t’i lani me ujë, t’i lani në ujë për të hequr farat që notojnë në ujë, fara të tilla shpesh janë të mykura ose me krimba. Pasi t’i lani kokrrat e sojës, mbushini me ujë dhe më pas zhytini në ujë për rreth 6 deri në 8 orë. Zhytja në ujë për një kohë kaq të gjatë do të bëjë që kokrrat e sojës të zgjerohen dhe të zbuten. Duhet të zhyteni nga mëngjesi deri në mesditë, sepse kjo është koha kur shkoni në punë, nuk do të duhet shumë kohë për të pritur. Kur të ktheheni në shtëpi nga puna, mund të gatuani menjëherë.

Pasi të keni njomur kokrrat e sojës për orë të mjaftueshme, duhet të merrni përsëri farat e mykura, të filtroni guaskën e jashtme. Një filtrim i tillë i plotë i farave do të ndihmojë që produkti përfundimtar tofu të ketë një ngjyrë të bardhë të bukur.

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte2

Hapi 2:

Do të ketë dy mënyra për të bërë qumësht soje. Njëra është nëse shtëpia juaj ka një makinë që është e specializuar në prodhimin e qumështit të sojës, puna do të jetë shumë më e thjeshtë. Ju vendosni sojë dhe ujë të filtruar në makinë, shtypni butonin për të funksionuar makinën, disa minuta më vonë do të ketë qumësht të freskët soje.

Si të bëni tofu me pluhur pelte të shijshme-3

Ata të dy po bëjnë me blenderin. Vendosni të njëjtin raport të kokrrave të sojës dhe ujit në blender. Shtypni butonin për të filluar purenë. Thjesht bluajeni dhe pushoni për rreth 5 deri në 10 sekonda dhe më pas vazhdoni të bluani, derisa kokrrat e sojës të jenë të lëmuara. Më pas përdorni një qese pëlhure, derdhni përzierjen e sojës së bluar në qese, shtrydhni me dorë që të shtrydhni ujin. Menjëherë do të keni qumësht të freskët të sojës. Sita nuk duhet të përdoret për të filtruar qumështin sepse vrima e sitës është shumë e shqetësuar, do të bëjë që mbetjet e sojës të përzihen në qumësht, kështu që tofu i bërë nuk do të jetë i lëmuar.

Hapi 3:

Vendosni një tenxhere të madhe në sobë për të zier qumështin e sojës. Hidhni qumështin e filtruar të sojës në tenxhere. Në këtë kohë, lani gjethet ngjitëse të orizit, shkundni ujin dhe vendoseni në një tenxhere për të zier me qumësht soje. Aroma e gjetheve ngjitëse do të ndihmojë për të bërë tofu me një aromë shumë të këndshme dhe të butë. Kur qumështi të ketë filluar të ziejë, ulni zjarrin, mos harroni të përzieni në mënyrë që qumështi të mos gërvishtet, të mos derdhet fundi dhe shkuma.

Tham Khảo Thêm:  Rất Hay: Cách Làm Đồ Chơi Tự Tạo Cho Trẻ Mầm Non: Giới Thiệu

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte-4

Hapi 4:

Ndërsa zieni qumështin aromatik të sojës, duhet të përzieni pluhurin e pelte. Përdorni një tas të vogël, më pas përzieni pluhurin e pelte me pak ujë të filtruar. Më pas derdhni ngadalë pluhurin e peltesë së tretur në tenxheren e qumështit të sojës. Përdorni shkopinj për të përzier në mënyrë të barabartë pluhurin e pelte me qumështin. Kur e shihni qumështin të ziejë sërish, fikeni zjarrin, qumështin e sojës mund ta vendosni pikërisht në tenxhere ose ta hidhni në një enë.

Në mënyrë që qumështi i sojës me pelte të ftohet, duhet ta vendosni në frigorifer që të ngrijë më shpejt, ta shijoni më të freskët. Përzierja e qumështit të sojës është ftohur, tani ju keni një tenxhere tofu të shijshme, të butë dhe super të pastër.

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte-5

Hapi 5:

Për të pasur një tas të shijshëm me tofu, është e pamundur pa praninë e ujit me sheqer. Hapi 5 është faza e përzierjes së ujit me sheqer për ta shijuar me tofu. Fillimisht përgatisni një tenxhere, e vendosni në sobë dhe shtoni ujë të filtruar. Kur uji të vlojë, shtoni sheqerin dhe merrni disa feta të holla me gjethe xhenxhefili të freskët dhe pandan. Gjethet e xhenxhefilit dhe pandanit e bëjnë ujin me sheqer më aromatik. Ulni nxehtësinë në minimum, mbulojeni për të lejuar që gjethet e xhenxhefilit dhe pandanit të përzihen në ujin e sheqerit. Pas rreth 30 minutash, duhet të fikni sobën, ta lini të ftohet dhe më pas ta ruani në frigorifer. Në rast se nuk keni gjethe pandani, mund t’i zëvendësoni me vaj esencial grejpfrut ose jasemini.

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte6

Kur shihni se tofu ka ngrirë, kontrolloni duke shtypur dorën në sipërfaqen e tofu-t, nëse ka elasticitet, kur shtypja nuk sheh shumë ulje, tofu është i plotë. Në këtë kohë, ju duhet të merrni tofu nga frigoriferi për ta shijuar menjëherë.

Kur shijoni, duhet të përdorni një objekt të hollë dhe të mprehtë si kapaku i një kuti metali qumështi për të marrë tofu. Kushtojini vëmendje që të grini në feta të holla të gjata dhe të sheshta dhe t’i vendosni në tas. Vetëm duke parë nga jashtë, ju mund të ndjeni menjëherë butësinë dhe ftohtësinë e tofu. Kur futet në gojë, çdo copë tofu shkrihet menjëherë, duke e emocionuar këdo. Më pas shtoni ujë sheqer në tasin me tofu, shija e gjetheve të pandanit i bën të gjithë të admirojnë freskinë e shijshme. Mund të përgatisni më shumë perla ose pelte krokante për t’i ngrënë me tofu.

Si të bëni tofu me pluhur të shijshëm pelte-7

Më lart është si të bëni tofu me pluhur perimesh Fjali shumë e thjeshtë, e lehtë për t’u bërë. BLOG JAMJA ju uron suksese dhe kënaquni.

>>> Royaltea Hong Kong, Xhaxhai Çaj, Heekcaa ofrojnë një sërë promovimesh ekskluzive tërheqëse vetëm në JAMJA.vn

komentet

Burimi: https://nhaxinhplaza.vn
Kategoria: Bukuri e shëndetshme

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm tào phớ bằng bột rau câu đơn giản ngay tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cách làm củ kiệu ngâm đường chuẩn ngon đón Tết sang

Cách làm đu đủ ngâm đường Có thể nhiều người đã biết nhưng không phải ai cũng biết cách để có hương vị thơm ngon chuẩn, không…

Tổng hợp 20 cách làm kem từ trái cây tươi ngon, mát lạnh giải nhiệt

1. Kem dừa Kem dừa với vị ngọt của nước cốt dừa hòa cùng vị béo của lòng đỏ trứng gà và kem tươi đã tạo nên…

Cách chế biến ức gà ngon miễn chê

Học cách làm ức gà ngon với công thức đơn giản và phổ biến nhất tại nhà. Một bữa ăn ngon và bổ dưỡng đang chờ đón…

Giới thiệu về máy biến áp

Tìm hiểu cách sử dụng máy biến áp đúng cách để nâng cao hiệu quả chuyển đổi điện năng và giữ cho hệ thống của bạn ổn…

Giới Thiệu Và Khái Niệm

Eksploroni ikonat në Word për të qëndruar produktiv dhe për të krijuar dokumente me pamje profesionale. Zbulojeni tani me artikullin “Simbolet në fjalë: hyrje dhe koncept”. Me…

Cách Xem Lượt Share Trên Facebook Bằng Điện Thoại

Tìm hiểu cách xem lượt chia sẻ trên Facebook trên điện thoại để đo lường hiệu quả của các chiến dịch tiếp thị của bạn. Hãy đọc…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *