Cá Viên Chiên Bao Nhiêu Calo? Ăn 100g Có Béo Không?

Rate this post

Topi i peshkut të skuqur është një nga ushqimet dhe ushqimet e njohura të rrugës në Vietnam. Për shkak të erëzave të pasura, shijes së shijshme dhe strukturës krokante që stimulon qiellzën, topat e peshkut të skuqur kanë gjithmonë shumë fansa besnikë, pavarësisht pyetjeve të shumta. Sa kalori janë topat e peshkut të skuqur?, e lehtë për të shkaktuar mbipeshë apo për të ndikuar në shëndet apo jo? Mësoni më shumë rreth kësaj pjate në artikullin më poshtë!

Ndoshta ju jeni të interesuar

1. Pse shumë njerëzve u pëlqen të hanë topa peshku të skuqur?

1.1. Burimi

Përpara se të bëheshin të njohura dhe të bëheshin një pjatë e zakonshme në trotuare dhe dyqane zhabash në shumë vende aziatike, topat e peshkut ishin një rostiçeri popullore e vendit me miliarda njerëz – Kinës. Topat e peshkut përgatiten kryesisht me avull, zierje ose skuqje. Shumë njerëz mendojnë se arsyeja pse topat e peshkut të skuqur janë të njohur në Vietnam vjen nga komunitetet dhe lagjet kineze.

Përbërësit për të bërë topa peshku janë mjaft të thjeshtë, zakonisht peshk pa kocka dhe mish i grirë, plus aditivë për të krijuar shije, krokante. Aditivët në topat e peshkut të skuqur janë zakonisht niseshte misri, madje edhe boraks, kështu që shpesh është e diskutueshme për efektet negative në shëndet.

Sa kalori ka topat e peshkut të skuqur?  Le ta gjejmë përgjigjen përmes informacionit të mëposhtëm!

Sa kalori ka topat e peshkut të skuqur? Le ta gjejmë përgjigjen përmes informacionit të mëposhtëm!

1.2. Sa kushton peshku i skuqur?

Shumica e topave të peshkut në tregun vietnamez përpunohen në fabrika dhe fabrika ushqimore industriale në zinxhirë të mëdhenj. Prandaj, çmimi i këtij produkti është mjaft i lirë, duke filluar nga 30,000 deri në 90,000 VND/paketë prej 500 gramësh. Topat e peshkut zakonisht paketohen në thasë 200 gram dhe 500 gram, të cilët mund të porositen lehtësisht në platformat e e-commerce ose e-markete online si Shopee, Lazada, Bach Hoa Xanh, etj.

1.3. Pse shumë njerëzve u pëlqen të hanë topa peshku të skuqur?

Faktori kryesor që e bën të vështirë për shumë njerëz t’i rezistojnë tërheqjes së topave të peshkut është shija e tyre e shijshme dhe çmimi i përballueshëm. Nuk është e vështirë të gjesh dhe të shijosh një kuti me topa të nxehtë peshku, duke zhytur salcën e nxehtë djegës në rrugica të vogla apo trotuare. Për më tepër, kjo është gjithashtu një pjatë e përshtatshme për atmosferën e argëtimit dhe bisedës së lehtë.

Topat e peshkut të skuqur janë të paketuar me vakum, kështu që koha e ruajtjes është mjaft e gjatë, plus faktori i lehtësisë së përpunimit, kursimit të kohës, ndaj shumë njerëz i blejnë për t’i përpunuar në shtëpi. Thjesht shkrini nga ngrirja për rreth 20 minuta, ngrohni vajin dhe shtoni topa peshku, vetëm pak minuta më vonë keni një meze të lehtë dhe të shijshme.

2. Sa kalori janë topat e peshkut të skuqur?

Mesatarisht, 100 g toptha peshku zakonisht përmbajnë rreth 120 kcal. Kur skuqen, çdo 100 gr toptha peshku të skuqur do të rritet në 140 kcal. Kështu, edhe pse kjo është një pjatë shumë e shijshme, është edhe shkaku i shtimit të pakontrolluar të peshës nëse hani shumë.

Tham Khảo Thêm:  Ngây Ngất với 7+ mẫu trang trí phòng cưới đẹp, đơn giản!!

Shihni tabelën më poshtë për detaje jo vetëm për t’iu përgjigjur pyetjeve Sa kalori janë topat e peshkut të skuqur? por njohin edhe përbërjen ushqyese të kësaj pjate.

Kaloritë nga yndyra: ~ 32 kalori/ 1g topa peshku të skuqur Përqindja (%) e vlerës ushqyese

Yndyrë totale 3.5 g

5%

Yndyrë të ngopura 1g

5%

Kolesterol 5 mg

2%

Natrium 640 mg

27%

Karbohidratet totale 11 g

4%

Fibra 1 g

4%

Sheqer 3 g

Proteina 10 g

Vitamina A

0%

Vitaminë C

0%

Kalciumi

4%

Hekuri

35%

Tabela e vlerave ushqyese, zgjidhja e pyetjes se sa kalori ka në 100 gr toptha peshku të skuqur?

Sipas përqindjes së shumë nutricionistëve, nëse dëshironi të hani topa peshku, por të ulni sasinë e kalorive që konsumoni, mund të ndryshoni mënyrën e përpunimit. Topat e peshkut të zier ose të zier në avull përmbajnë rreth 123 kalori/100 g, më pak se 140-160 kalori topa peshku të skuqur.

3. A është yndyrë të hash topa peshku të skuqur?

3.1. Sasia e yndyrës në topat e peshkut të skuqur

Siç u përmend në pjesën e mëparshme, topat e peshkut të skuqur që gatuhen me vaj dhe erëza kanë një numër të madh kalori 140 – 160 për 100 gram. Megjithatë, në varësi të prodhuesit me reputacion ose jo, sasia e erëzave dhe aditivëve të shtuar do të përcaktojë ndryshimin e kalorive midis topthave të peshkut. 4 topa peshku të skuqur thellë përmbajnë deri në 210 kalori, ekuivalente me 2 copë ëmbëlsira tradicionale të peshkut, por më të varfër në vlera ushqyese. Për më tepër, për shkak se të skuqura në vaj, sasia e yndyrës në topat e peshkut të skuqur është shpesh yndyrë e ngopur, e cila mund të shkaktojë “ngopje”, madje edhe dispepsi dhe fryrje nëse hahet shumë në të njëjtat 1-2 orë.

Informacioni i mësipërm duhet të ketë shpjeguar pyetjen “A është yndyrë të hash topa peshku të skuqur?” me përgjigjen po. Sepse topat e peshkut të skuqur përmbajnë nivele të larta të yndyrës së ngopur, aditivëve dhe yndyrës, të cilët janë përbërësit kryesorë në ushqim, duke rritur ndjeshëm akumulimin e yndyrës nënlëkurore.

Ngrënia e shumë topave të peshkut të skuqur do të shkaktojë obezitet, shtim të pakontrolluar në peshë. Përveç kësaj, ky ushqim përmban edhe shumë boraks, aditivë të tjerë për të krijuar erëza, të skuqura me shumë vajra të paidentifikuar. Prandaj, edhe pse topat e peshkut të skuqur janë të shijshëm, nuk duhet të hani shumë, gjë që do të ndikojë shumë në shëndetin tuaj.

Përveç kësaj, për shkak të metodës së gatimit të skuqjes me vaj gatimi, topat e peshkut të skuqur përmbajnë gjithashtu një sasi të madhe kolesteroli. Thithja e një sasie të madhe të kësaj substance ndikon drejtpërdrejt në sistemin kardiovaskular dhe shëndetin afatgjatë për shkak të rrezikut të: yndyrës në gjak, përdhes, sëmundjeve të zemrës etj. Prandaj, megjithëse është mësuar, Sa kalori janë topat e peshkut të skuqur? dhe kjo është një pjatë e shijshme dhe e varur, por është e nevojshme të kufizohet ose të ketë një frekuencë të ngrënies në përputhje me indeksin e shëndetit për të minimizuar rrezikun e sëmundjes.

Ngrënia e shumë topthave të peshkut të skuqur nuk është e mirë për shëndetin

Ngrënia e shumë topthave të peshkut të skuqur nuk është e mirë për shëndetin

Shihni më shumë informacion:

  • Sa kalori ka në flan?
  • Sa kalori në petulla?
  • Sa kalori ka grejpfrut?
  • Çfarë duhet të hani kur humbni peshë kur jeni të uritur?
Tham Khảo Thêm:  Cách may quần ống rộng giả váy đơn giản, ai cũng thực hiện được

3.2. Hani topat e peshkut të skuqur siç duhet

Të rriturit kanë nevojë për rreth 2000-2200 kalori në ditë. Vini re se marrja e kalorive mund të jetë pak a shumë në varësi të vëllimit dhe natyrës së punës së një personi. Për shembull, njerëzit që bëjnë punë manuale, duhet të ngrenë ngarkesa të rënda çdo ditë ose të bëjnë punë në natyrë, udhëtojnë shumë do të duhet të konsumojnë më shumë se 2200 kalori.

Me sasinë e lokacioneve që të rriturit duhet të ngarkojnë në trup çdo ditë si më sipër, duke ndarë mesatarisht 3 vakte, në thelb çdo vakt që na nevojitet nga 667-733 kalori. Kjo shifër ndahet sipas gjinisë, femrat kanë nevojë për 667 kalori/vakt dhe meshkujt 733 kalori/vakt për të siguruar energji të mjaftueshme dhe për të ruajtur shëndetin e trupit çdo ditë. Nëse numri i kalorive është shumë më i madh se dy numrat e mësipërm, trupi është i prirur për energji të tepërt, duke rritur procesin e akumulimit të yndyrës dhe duke çuar në shtim në peshë, më i rëndë se rreziku i obezitetit.

Një shënim për të reduktuar sasinë e vajit në topat e peshkut të skuqur, duhet të përdorni letër mëndafshi, letër të jashtme për të thithur vajin e gatimit jashtë topit të peshkut. Edhe pse është një pjatë e shijshme, për të siguruar shëndetin dhe për të mbajtur një figurë të hollë, hani vetëm rreth 100-200 g topa peshku të skuqur/herë (ekuivalente me rreth 5-7 tableta) dhe deri në 1 javë. Përveç kësaj, topat e peshkut të skuqur rekomandohet të mos hahen në mbrëmje për të shmangur akumulimin e yndyrës së tepërt në trup duke shkaktuar shtim në peshë.

Hani topat e peshkut siç duhet në mënyrë që të mos ndikoni në shëndetin tuaj dhe të mos pyesni më se sa kalori kanë topat e peshkut të skuqur

Hani topa peshku siç duhet në mënyrë që të mos ndikojë në shëndetin tuaj dhe të mos pyesni më se sa kalori janë topat e peshkut të skuqur

Shiko me shume:

  • Sa kalori ka 1 filxhan oriz? 5 këshilla për të humbur peshë me oriz
  • Çfarë është humbja e peshës?? Menu për personat me peshë

4. Ushtrohuni për të mos u shqetësuar për shëndoshjen!

A e dini se sa kohë i duhet trupit për të djegur 140 kalori nga 100 gr toptha peshku të skuqur? Sipas statistikave të ekspertëve të shëndetit, duhen gjithsej rreth 30 minuta ecje, 11 minuta vrapim dhe 10 minuta ecje me biçikletë për të konsumuar të gjithë energjinë nga 100 gr toptha peshku të skuqur. Këtu janë disa sugjerime për sporte të thjeshta që mund të praktikohen në shtëpi, të mbështesin rënien në peshë, të jenë të bukur dhe të forcojnë rezistencën e trupit. Nuk ka më dhimbje koke kur bluani topa peshku të skuqur, nëse keni ngrënë shumë, filloni të praktikoni sot!

4.1. Ecni

Ndryshe nga shumica e sporteve që kërkojnë kohë për t’u mësuar, për të mësuar teknika për të qenë në gjendje të mbani stërvitjen, ecja është një formë ushtrimi “3 jo”: jo marramendëse ndaj audiencës, mosdashje. Kërkesat fizike, nuk kërkojnë lëvizje të komplikuara.

Shumë njerëz ende besojnë gabimisht se ecja fokusohet vetëm në djegien e yndyrës dhe rritjen e muskujve në këmbë. Kjo është një pikëpamje e gabuar, sepse gjatë ecjes janë në lëvizje të gjitha organet e trupit, preken drejtpërdrejt edhe shumë grupe muskulore në bark, ije etj, duke konsumuar një sasi të madhe kalorish. Përveç përfitimeve të humbjes së peshës dhe të qenit të bukur, një shëtitje e butë 30-minutëshe ditore është një terapi që përmirëson funksionin kardiovaskular dhe të mushkërive, si dhe rrit fleksibilitetin e muskujve dhe nyjeve.

Tham Khảo Thêm:  Cách cài đặt google làm mặc định tren dien thoai

Sëmundjet moderne si diabeti, kanceri janë vërtetuar edhe shkencërisht se janë më pak të zakonshme në grupin e njerëzve që ecin rregullisht.

Ecni rregullisht për të reduktuar yndyrën e tepërt

Ecni rregullisht për të reduktuar yndyrën e tepërt, do t’ju ndihmojë të mos mendoni më se sa kalori janë topat e peshkut të skuqur

4.2. Vrapim me një rutine elektrike

Vrapimi është i lehtë për t’u praktikuar dhe nuk kërkon teknikë, i përshtatshëm për të dy fillestarët, i ngjashëm me ecjen, por me një përmirësim në intensitet. Shumë studime kanë treguar se, 3 hapa ecje = 1 hap vrapim, që do të thotë se vrapimi rrit djegien e yndyrës dhe eliminon toksinat brenda trupit dy deri në tre herë më shumë sesa ecja.

Vrapimi gjithashtu përmirëson qëndrueshmërinë e muskujve – kockave – nyjeve në mënyrë jashtëzakonisht efektive, është një ushtrim fizik gjithnjë e më popullor. Për të mbajtur një vrap të rregullt javor, duhet të kombinoni vrapimin jashtë dhe brenda. Për shkak se moti ndryshon, automjetet janë me pluhur, … mund t’ju pengojnë të ushtroheni, pastaj pajisni rutine e lirë Në shtëpi do t’ju ndihmojë të zotëroni orarin tuaj të stërvitjes, të kurseni kohë dhe të mos shqetësoheni për pengesat e jashtme.

Ju mund të jeni të interesuar: Sa kushton një rutine?

4.3. Çiklizëm

Shoqata Mjekësore Britanike vërteton se çiklizmi i vazhdueshëm me një shpejtësi mesatare për rreth një orë mund të djegë 300-400 kalori. Kur rritni shpejtësinë në të lartë, sa më shpejt të jetë biçikleta, aq më shumë trupi optimizon procesin e djegies së yndyrës, ky numër mund të arrijë 500-600 kalori / orë.

Çiklizmi është gjithashtu një ushtrim i mirë kardio për shëndetin e zemrës. Kur ecni me biçikletë, rrahjet e zemrës rriten me shpejtësi, duke rritur pompimin e gjakut si dhe duke stimuluar prodhimin e oksigjenit në gjak. Falë këtij mekanizmi, duke përdorur biçikletë ushtrimesh Mbështetje jashtëzakonisht efektive në përmirësimin e sistemit të qarkullimit të gjakut, presionit të gjakut.

Praktikoni biçikletën çdo ditë për të përmirësuar shëndetin

Praktikoni biçikletën çdo ditë për të përmirësuar shëndetin, t’ju ndihmojë të mposhtni frikën se sa kalori janë topat e peshkut të skuqur

Më shumë informacion: Sa kalori ka miell? A është ngrënia e 100 g në javë yndyrë?

Sot, me rritjen e kërkesës për stërvitje sportive, ka gjithnjë e më shumë linja të pajisjeve të stërvitjes që lindin për të mbështetur. Në vend që të ecni me biçikletë jashtë, mund të jeni plotësisht aktiv dhe t’i arrini më lehtë objektivat e peshës dhe shëndetit kur ushtroni me një biçikletë të brendshme. Karakteristikat e rezistencës së volantit, rregullimi i dorezës, shalës, … në biçikletën sportive të gjeneratës së re ofrojnë një përvojë komode dhe të përshtatshme për praktikuesin.

Artikulli i mësipërm shpreson t’i përgjigjet pyetjes “Sa kalori janë topat e peshkut të skuqur?” e besimtarëve që bluajnë këtë meze të lehtë. Autori ofron gjithashtu disa zgjidhje për të përmirësuar shëndetin, si dhe për të siguruar udhëtimin për të qëndruar në formë kur hani ushqime të yndyrshme. Kontaktoni me ABCSport menjëherë përmes fanpage ose qendrës telefonike 1800 6852 nëse keni ndonjë pyetje ose keni nevojë të blini rutine, biçikleta ushtrimore!

Burimi: https://nhaxinhplaza.vn
Kategoria: FAQ

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cá Viên Chiên Bao Nhiêu Calo? Ăn 100g Có Béo Không? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Còn Bao Nhiêu Ngày Nữa Đến Noel 2023? Đếm Ngược Lễ Hội Giáng Sinh

Bạn có từng tự hỏi rằng còn bao nhiêu ngày nữa đến Noel 2023? Ngày đặc biệt ấy đã gắn liền với niềm vui, ấm áp gia…

Đặc điểm, Ý nghĩa, Cách trồng và chăm sóc

Hoa đồng tiền với vẻ đẹp tuyệt vời và ý nghĩa sâu sắc, trở thành món quà tuyệt hảo để tặng cho người thân, bạn bè và…

41+ Mẫu nhà vệ sinh hiện đại bậc nhất 2023

Bạn đang lên ý tưởng xây dựng nhà vệ sinh hiện đại, thay đổi kết cấu phòng tắm nhỏ trở nên đẹp sang trọng và tinh tế…

5 Cách Thông Tắc Vệ Sinh Bồn Cầu Bị Nghẹt NHANH NHẤT, HIỆU QUẢ

Đây là cách thông nhà vệ sinh bị tắc, chữa tắc bồn cầu khá hiệu quả, phù hợp cho các trường hợp bị tắc bồn cầu nhẹ….

Cách diệt mối tận gốc tại nhà hiệu quả. Top thuốc diệt mối an toàn

1. Mối xuất hiện ở đâu? Mối thích gỗ, vì trong gỗ có Cellulose – chất dinh dưỡng cần thiết cho sự sống của chúng. Do đó,…

Tất tần tật về cây hương thảo: Đặc điểm, ý nghĩa và công dụng

1. Giới thiệu về cây hương thảo Cây hương thảo Rosemary – chính xác là một loại thảo mộc thuộc họ bạc hà. Điều thú vị là…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *